דף הבית > קניין רוחני >
crumbs
 

זכויות יוצרים

זכויות יוצרים

דיני זכויות יוצרים

במדינת ישראל עברו בשנים האחרונות ממש תהליך עיבוד מחדש בחוק עדכני ומקיף.

 הרעיון העומד בבסיס זכויות יוצרים הינו לאזן בין הזכות הטבעית של היוצר ביצירתו, זכות של בעל רכוש וקניין, לבין האינטרס הציבורי בחופש התרבות, המידע והידע.

הנתון הבסיסי והידוע לכל הוא, שריבוי היצירה הוא דבר חשוב, ויש לעודדו ככל שניתן, מצד שני, אין כל אינטרס ציבורי ביצירה הנשארת סגורה ומסוגרת בידי היוצר, שהציבור אינו מסוגל ליהנות מפירותיה. לפיכך, יש ליצור איזון בין זכויות הבלעדיות של היוצר לבין הזכויות של הכלל במידע ובידע של היוצר. איזון זה מוסדר ע"י דיני זכויות יוצרים.

 בשנים האחרונות ועם המעבר לעולם "דיגיטלי" הפכו שאלות ההגנה על זכויות יוצרים והיקפן לשאלות חשובות ביותר בעולם המשפט, וכמובן למורכבות יותר. בעולם הדיגיטלי קיימת יותר נגישות למידע (המהפך הגדול שיצרה רשת האינטרנט), קיימות טכנולוגיות המאפשרות העתקה והפצה של מידע באופן קל וזול יותר (דיסקים לעומת תקליטים; טכנולוגיית DVD לעומת וידיאו וכיו"ב), וקיימים יותר "שחקנים" על המפה (יותר רשתות טלוויזיה, רדיו, יותר הפקות והוצאות-לאור "פרטיות" של מוזיקה, ספרות וכיו"ב). בעידן הכפר הגלובלי, עוברים דיני זכויות יוצרים שינוי מסוים, וגם ההצדקות שניתנו להן בעבר כבר פחות תקפות.

בשל גודלו של הנושא, ברשימה זו לא נוכל להתייחס לכל ההיבטים הרלבנטיים לדיני זכויות יוצרים. נדון רק על קצה המזלג בשאלות עקרוניות, הן מצד היוצר והן מצד המשתמש הסופי ביצירות.

סוגי זכויות יוצרים

 

לדף הראשי
ENGLISH
קניין רוחני
הימורים
דיני חברות
רישום חברה בחו"ל
הקמת חברות
פתיחת עסק חדש
חשבון בנק מוגבל
פירוק חברות
מיסוי בינלאומי
מקלטי מס
חשבנות בנק בחו"ל
דיני אינטרנט
תביעות ובתי משפט
חובות
הוצאה לפועל
פשיטת רגל
בוררות
הבראת חברות
צוואה
ירושה וצו ירושה
דיני משפחה
יזמות עסקית
תוכנית עסקית
אמנות למניעת כפל מס
דיני בנקאות
מקרקעין
הסכם הפריית מבחנה
מיסוי מקרקעין
מס שבח
פטור ממס שבח
מס רכישה
חוק מיסוי מקרקעין
נדל"ן - מקרקעין
זכויות יוצרים
קניין רוחני
אימוץ ילדים בחו"ל
אודות הנר-עופר עורכי דין

רחוב בן-יהודה 242 תל אביב

Avocat FrançaisEnglish  עברית

מפת אתר